Nu kan Lakritsfabriken äntligen presentera en ny, innovativ produkt till portföljen i stolt samarbete med Ridderheims. En högkvalitativ ölkorv med välbalanserade smaker av lakrits, fänkål, chili och vitlök.
I sortimentet finns idag ett unikt urval lakritsprodukter som alkoholfri lakritsöl och kryddblandningar där lakritsen får ett nytt liv i försvinnande goda kombinationer.
Ölkorven är en kallrökt och lufttorkad salami innehållande lakrits som ger en delikat söt smak som befinner sig i bakgrunden av de mer framträdande kryddorna. Korven är tillverkad i Sverige med lakritsråvaror från Lakritsfabriken.
”Detta är ett riktigt kul samarbete mellan Lakritsfabriken och Ridderheims, två välkända varumärken med riktigt hög kvalité! Tillsammans har vi utvecklat en otroligt god ölkorv där lakritstonerna möter den klassiska ölkorvsmaken i perfekt harmoni!” – säger Hans Mathiason, Produktutvecklare Atria
Produkten kommer att distribueras av Lakritsfabrikens systerbolag ScandChoco AB samt av Atria Sweden AB på den svenska marknaden. Ölkorven kommer också vara tillgänglig för Lakritsfabrikens kunder även för export.
”Vi är så glada att få lansera en kvalitetskorv smaksatt med lakrits tillsammans med Ridderheims. Vi strävar efter att vidga vyerna för vad man kan använda lakritsroten till och detta har blivit ett fantastiskt samarbete. När man provar korven kommer först den rökiga smaken följd av kryddor där cayennepeppar, vitlök och paprika tonar fram och till sist fylls av finstämd lakritssmak.” Säger Martin Jörgensen, Grundare & VD Lakritsfabriken i Ramlösa.
Produkten är gjord på griskött som är fött, uppfött och slaktat i Sverige.
Om Lakritsfabriken
Sveriges första glutenfria premiumlakrits lanserades av Lakritsfabriken år 2011 och har idag distribution i Norge, Danmark, Finland, Tyskland, Storbritannien, USA samt på Island. Lakritsfabriken säljer även produkter till butiker i Schweiz, Paris och Singapore. Nu tio år senare har sortimentet vuxit och innehåller flera spännande produkter som chokladdoppad lakrits med olika smaksättningar samt lakritsråvaror och kryddblandningar. Lakritsfabriken i Ramlösa ägs och distribueras på den svenska marknaden av systerföretaget ScandChoco AB och ingår i koncernen Goda Saker AB.
Om Ridderheims
Ridderheims grundades av två eldsjälar med lika stor passion för god mat som för att leva livet. Att kunna gotta sig i livets läckerheter tycker vi är ett nöje som alla ska kunna vara med på, helst tillsammans och utan meck. Vår mission är att inspirera till det goda livet, där glädje och njutning får ta mycket plats. Men man ska inte behöva resa långt för att hitta de där guldkornen som gör varje dag och varje tillfälle lite mer färgstarkt och spännande. Det gör vi åt dig. Unna dig att ta varje tillfälle
att njuta – så lovar vi att fortsätta blicka ut i världen för att skapa spännande mat som du alltid kan lita på.
Xperhotelsandtable rekommenderar produkten med följande ord:
Vi upplever ölkorven som klassisk både i smak och struktur. Något som slår oss är den utsökta smaken av lakrits som framför allt framträder i korvens eftersmak. Otroligt snyggt och gott. Detta är en korv som växer i både smak och karaktär för varje tugga. Spännande att låta det köttiga möta lakrits. En ypperligt trevlig kombination!
Xperhotelsandtable tilldelar produkten 10X av 10X
ScandChoco AB grundades av Martin Jörgensen år 2005 och som namnet antyder var det choklad som företaget först fokuserade på. Martins bakgrund är inom hotell- och restaurangbranschen där han drivit egna verksamheter, bland annat VD för Hotel Kullaberg i Mölle. Ursprungligen är ScandChoco en förkortning av Scandinavian Chocolate Company, men när man kort därefter började importera även andra produkter förkortades namnet ner till ScandChoco.







