Det är alltid kul att kombinera glass och högtidliga tillfällen. Vi på Xperhotelsandtable tycker såklart att varje dag är en högtid och att glass är ett måste i frysen året om. Nu skulle vi dock vilja ge tips på några glassorter från Sia som vi provat och rekommenderar varmt kring juletider. Och en otroligt trevlig nyårsdrink som ni äldre, bara måste testa.
CitronIngefära.
Trevlig glass med en fräsch citron smaka som gör glassen syrlig och med det stickade från ingefäran. En toppenglass som kommer passa perfekt in på julaftonkvällen som avrundning. Glassen är otroligt bra i sin kombination av dessa två ingredienser.
Av Xperhotelsandtables testgrupp tilldelas glassen 8X
Pistacia
Här är en lyxig glass. Den har fin och mycket smak av pistagenötter och vi gillar att de finns i glassen små bitar av just pistagenöten. Detta gör att glassen blir lyxig i sin känsla. Vi tycker också om att glassen är mycket krämig och rund och fin i sin smak. En perfekt glass för nyåret!
Av Xperhotelsandtables testgrupp tilldelas glassen 10X
Tomteglass
Här är det verkligen lussebulle i glassform och smak. Vi älskar tomteglassen. Detta bör finnas på dessertbordet i jul. Det ger julkänslan och smakar otroligt bra och är ett ganska roligt inslag också för både barn och vuxna. Lätt att tycka om!
Av Xperhotelsandtables testgrupp tilldelas glassen 10X
En glassigdrink till de äldre på nyåret
Gör så här:
Om det är möjligt, ställ gärna glasen i kyl eller frys så de är kalla till serveringen.
Tag ut sorbeten i tid så att den inte är iskall när gästerna kommer. Kula upp sorbeten och lägg den i glasen, slå försiktigt på vinet eller cidern. Servera omgående.
Du behöver:
1 glas
1 kula valfri sorbet
1,5 dl mousserande vin eller cider







