En favorit till nyåret…
Om producenten:
MEZZACORONA är Trentinos ledande vinhus, ett kooperativ med fler än 1500 medlemmar som grundades 1904 och som idag står för över 50 % av Trentinos totala produktion. Vinhuset producerar såväl röda som vita druvtypiska viner på lokala och internationella druvsorter i sin hypermoderna, visuellt vackra vinanläggning.
ROTARI produceras av Mezzacorona och föddes i hjärtat av Dolomiterna. I det svala bergsklimatet ger Chardonnaydruvan grunden till ett av Italiens bästa mousserande viner. Under kvalitetsstämpeln Trentodoc produceras alla viner strikt enligt champagnemetoden och av högsta kvalité.
Druvorna skördas manuellt från vingårdar i Alto Adige. Den första jäsningen äger rum i rostfria tankar. Den andra jäsningen sker på flaska (sk Metodo Classico). Efter avslutad jäsning mognar vinet hela 36 månader på sin jästfällning innan vinet degorgeras (jästfällningen skjuts ut och flaskan försluts med champagnekork).
Såhär tycker Xperhotelsandtables testgrupp om Rotari Brut Riserva.
Här är ett mousserande med viss torrhet och fantastisk smak. Här bjuds du på röda krispiga öpplen och toner från det söta från honung på höjden och en viss citruskaraktär i eftersmaken som dröjer sig kvar något. Detta mousserande är perfekt att bjuda som välkomstdrink på nyårsfesten tillsammans med kanapéer. Vinets torrhet kommer även göra att vinet lämpar sig ypperligt till plockbrickan till nyåret. Eftersom vinet ligger med en rund genomgående finton i balans med sötma så går detta vinet bra att kombinera med olika rätter. Vi tror du kommer hitta din alldeles egen kombination till just din nyårsfest.
Av 10X tilldelas drycken av Xperhotelsandtables testgrupp 9X
Om Enjoy Wine & Spirits
Vi är ett familjeföretag med rötterna i Italien och fötterna i hela världen. Portföljen består av småskaliga, hantverksmässiga vinmakare som samsas med mer etablerade och större producenter. I sortimentet finns även en växande skara flaskor sprit och öl. Vårt fokus är hållbarhet i alla led. Om vi ska enas kring ett motto så blir det: att allt vi gör ska hålla högsta kvalitet och att våra drycker ska vara goda. Så enkelt kan och bör det vara.







