Black Tower är en uppskattad och älskad serie viner som funnits på den svenska marknaden länge.
Nu utökas familjen med ett nytillskott –Black Tower Rosé. En rosé på box i vacker design som väntas ta de inbitna Black Tower-fansen med storm.
Idag, den 6 april, lanseras Black Tower Rosé i 3-litersbox i Systembolagets beställningssortiment. Det innebär att boxen enkelt går att beställa på Systembolagets hemsida till valfritt Systembolag eller uthämtningsställe.
Black Tower Rosé är ett friskt och fruktigt vin från den tyska vinproducenten Reh Kendermann.
Black Towers viner är riktiga storsäljare i Sverige, och denna nya box lär sälla sig till tidigare framgångssagor.
– Black Tower har väldigt många trogna fans som länge efterfrågat just en rosébox. Så därför valde vi att lanserajust en sådan! Jag är övertygad om att de som sedan tidigare tycker om viner i Black Tower-familjen även kommer att tycka mycket om Black Tower Rosé. Ett rosévin fullproppat med härliga röda frukter och bär, som vävs samman och mynnar ut i en tydlig fruktsötma, säger Petra Ekholm, produktchef Hermansson & Co.
BLACK TOWER ROSÉ
Lanseras i box om 3 liter i Systembolagets beställningssortiment den 6 april!
Pris: 185 kr
Artikelnummer 50689
Ursprung: EU
Årgång: 2020
Alkoholhalt: 9.5%
Restsocker: 30 g/l
Syra: 5 g/l
Om producenten Reh Kendermann
Endast 22 år gammal startade den tyska ynglingen Carl Reh år 1920 sitt första företag. Han handlade med druvor, must och vin i sina föräldrars vineri i Moseldalen. Den driftige Carl fick affärerna att blomstra och erhöll flera fina utmärkelser för sina fina viner. När hans son Günther hade åldern inne, involverades även han i firman. Vid 50-talets mitt startade de ett av Europas modernaste vinerier, med bland annat en helautomatiserad buteljeringsanläggning. Sonen Günther Reh expanderade i snabb takt verksamheten genom att köpa upp andra företag i branschen och etablerade sig som en innovativ producent med starkt driv och framgångsrik marknadsföring. I slutet av åttiotalet tog tredje generationen Reh över. Tack vare sammanslagningen med H Kendermann i Bingen år 1992, blev företaget en av de ledande tyska vinexportörerna och förvärvade också Black Tower, Tysklands ledande vinvarumärke.
Företaget Reh Kendermann är idag en av Tysklands ledande vinexportörer.
Xperhotelsandtable rekommenderar vinet med följande ord:
Mycket trevligt och gott rosévin. Vinet bottnar i härliga röda bär där det ligger stora och fylliga toner av tropisk frukt som framträder på höjden. Avslutet har sötare toner. Vinet avsmakar vi till skaldjur något som vi tycker är en mycket fin kombination där vinet smakpalett framträder fint. Temperera gärna vinet till 8 grader. Ett gradantal vi anser vinet blommar ut fin,
Notera gärna att vinet är mycket friskt och fruktigt – Gott
Xperhotelsandtable tilldelar vinet 9X av 10X
Hermansson & Co är en ledande marknadsförings- och säljdriven vin- och spritimportör på den svenska marknaden. Vår verksamhet startade år 1994 och tillsammans med våra leverantörer lanserar vi attraktiva produkter genom innovativ marknadsföring och säljstrategi. Vårt sätt att skapa gemensamma affärsframgångar tillsammans med våra partners leder till ett meriterande antal starka varumärkesbyggen, både på Systembolaget och inom HoReCa.







