Triumf Glass firar 75 år och presenterar tre nya stycksaker på glasskartan.
Årets nyheter är en blandning mellan välkända favoriter i nya tappningar och en sprakande smaksensation där lakrits står i fokus.
– Tillsammans med välkända smaker har vi i år tagit fram en unik lakritsglass till vårt egna premiumvarumärke Farbror Arnes. Lakrits har varit en efterfrågad smak från våra konsumenter och vi tror att denna glass ska vara given till alla lakritsälskare säger Felix Müntzing, marknadschef på Triumf Glass.
Samtliga nyheter finns att köpa i butik från v.11 eller på utvalda trafikbutiker från v7.
Farbror Arnes Saltlakrits:
Att lakrits är en smak för den äventyrlige, det är sedan gammalt. Nu utökar vi vår premiumserie med smaken Saltlakrits. Len vaniljglass gjord på färsk grädde med lakritsås, doppad i vit choklad och salta lakritscrumbs. En sötsalt smaksensation helt enkelt.
Ca pris: 27 kr
Xperhotelsandtable rekommenderar glassen med följande ord:
Detta är verkligen en spännande och god glass. Smaken av det salta från lakritsen möter upp den vita chokladen till perfektion. Mycket god och krämig glass, som har ett härligt krispigt omslag. Detta är en glass värd att prova för dig som älskar lakrits , du kommer bli fast för denna!
Xperhotelsandtable tilldelar glassen 9X av 10X
Xperhotelsandtable rekommenderar glassen med följande ord:
En favorit med mycket tydlig Tutti Frutti smak. Detta är verkligen en toppenglass för sommarens varma dagar. Dessutom smälter den inte så fort utan man kan njuta glassen i lugn och ro. Mycket god glass. Som godis fast på ispinne…..
Xperhotelsandtable tilldelar glassen 10X av 10X
Tutti Frutti isglass:
Den barnsligt goda Tutti Fruttiglassen är tillbaka som isglass! Läskande god glass med smak av det välkända Tutti Fruttigodiset. Perfekt svalkande isglass en varm sommardag.
Ca pris: 17 kr
Snickers
Snickersglassen är en favorit hos många, nu finns glassen även på pinne!
Glassen är som bekant gjord på en krämig gräddglass med jordnötter, seg mjuk kola täckt med ett skal av choklad.
Ca pris: 27 kr
Xperhotelsandtable rekommenderar glassen med följande ord:
Alltså hallå. Hur god var inte denna glass. Seg härlig kola, wow! Perfekt glass med len mjölkchoklads smak. Härliga jordnötter på omslaget. wow wow wow. Denna blandning av sött, salt och choklad. Ja ni förstår. Detta kunde verkligen inte blivit bättre. Hade det varit mello hade glassen fått en 12:a
Xperhotelsandtable tilldelar glassen 10X av 10X
Triumf Glass AB är ett svenskt familjeföretag med produktion och huvudkontor i Sävedalen strax utanför Göteborg. Vi producerar årligen 17,5 miljoner liter glass och omsätter ca 400 Milj. Genom vår historia som familjeföretag, som sträcker sig ända tillbaka till 1946, har vi djup kunskap om glasstillverkning och produktkvalitet. Triumf Glass AB är idag BRC-certifierat samt certifierade enligt ISO 14001. Vi är 95 anställda och har en marknadsandel på 20%. Vi samarbetar idag med flera välkända varumärken som t.ex. Mars, Snickers, Nestlé, Fazer, Yollibox, Mövenpick, Glenn Strömberg, Dumle.







