En perfekt svartvinbärsglögg

På Färnas gamla bruksåkrar har det blommat upp nytt liv. Olika sorters rabarber och svarta vinbär växer i långa rader och runt det hela surrar honungsbina längs med skogskanten.

Xperhotelandtable har fått förmånen att prova Färna odlingars Svartvinbärsglögg och detta är verkligen något vi skulle vilja rekommendera dig att placera långt fram på året glöggbjudning

Såhär tycker Xperhotelsandtable om Ferna Svartvinbärsglögg

Detta är en mycket elegant och fin glögg som har fint balanserade smaker från svartvinbär och med toner som blommar ut i julens alla kryddor. Vi gillar också att sötma från öppen mjukar upp glöggkaraktären och ger den en rund och fin smak. Vi verkligenälskar den naturliga smaken och dess rena och fina som drycken bär. Detta är  en höjdare av drycker och av hög rang av glögg. Försök på alla sätt ni kan att få tag i en flaska av denna fina glögg. Finns i dagligvaruhandel då den är alkoholfri så det ska inte vara så svårt att få tag på en flaska till jul!

Av 10X tilldelas drycken av Xperhotelsandtables testgrupp 9X

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.