Årets höstsmaker från Estrella – Kantarell, Vitlök & Chili och Svartpeppar & Gräddfil.

Nu är det skördefest för alla chipsälskare! Den 20 september lanserar Estrella två tillfälliga höstchips på nyskördad svensk potatis. Årets höstsmaker är Kantarell, Vitlök & Chili och Svartpeppar & Gräddfil.

Nu kommer säsongens efterlängtade smaker på nyskördad svensk potatis. Estrella har lanserat tillfälliga höstchips sedan 2014 och varje år har smakerna engagerat. Så sent som vecka 33 gjorde Estrella ett tidigare höstchips, Karamelliserad Rödlök, till en del av standardsortimentet.

Blir årets höstchips också en het potatis? Det märker vi den 20 september då Estrella bjuder in till årets Skördefest i chipshyllorna.

Här är deltagarna på årets Skördefest:

Skördefest Svartpeppar & Gräddfil: I år finräfflas den nyskördade svenska potatisen och toppas med smaker av nymalen svartpeppar och krämig gräddfil. En enkel och stilren kombo i peppriga och milda toner. Kort och väldigt gott: en kärnfull smaksättning på höstens finaste potatis.

Xperhotelsandtable rekommenderar chipset med följande ord: Ett chips som i sitt uttryck känns lätt pepprigt och otroligt krämigt. Detta är ett chips där man låtit den goda potatisen fått briljera, vilket syns på den fina chipsens kvalitet. Detta är ett chips utmärkt för höstens Netflix-kvällar.

Xperhotelsandtable tilldelar chipsen 9X av 10X 

Skördefest Kantarell, Vitlök & Chili: Under årets Skördefest möter åkrarnas guld den smöriga smaken av skogens guld. Den milda nyskördade potatisen delar strålkastarljuset med säsongens stjärna: kantarellen! Som pricken över i toppas chipsen med en gnutta frisk vitlök och värmande chili. Välkomponerade varma höstsmaker som lyfter det bästa ur varandra.

Xperhotelsandtable rekommenderar chipset med följande ord: 

Detta chips är verkligen perfektion. Vi älskar den genuina smaken av kantarell. Att man valt att toppa smaken med vitlök är ett smart drag tycker vi då chipsen får en fin karaktär plus att det framhäver kantarellsmaken. Vi upplever inte någon hetta i chipsen, men återfinner en viss styrka på höjden i smakpaletten.

Xperhotelsandtable tilldelar chipsen 10X av 10X 

Estrella AB tillverkar och marknadsför salta snacks i Sverige. Estrella har funnits på den svenska marknaden sedan 1950-talet och är ett av de största varumärkena inom snacks. Kontor och fabrik ligger i Angered utanför Göteborg.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.