Nytt öl från Jämtlands Bryggeri
Den 9 juni är det dags för Jämtlands Bryggeri att lansera Dis. En lite alkoholsvagare India Pale Ale med tydlig humlekaraktär och förförisk lätthet.
Vad sägs om ett öl vars motsvarighet är en tidig sommarmorgon i juni? Säg hej till Dis! Jämtlands Dis lanseras under sommarens första skälvande dagar, när förväntan inför årets härligaste tid bara är i sin linda. Ölet är lätt, smakrikt och med en något lägre alkoholhalt – det perfekta sommarölet.
”Precis likt våra övriga burkar så har folktro fått namnge även det här ölet. Diser i svensk folktro är precis som tidiga, varma morgnar när daggen precis släpper från gräset; förföriskt och spännande men tryggt på samma gång. Så upplever vi Dis. Lätt men smakrikt och ett perfekt öl nu i sommar. Dis kommer passa utmärkt oavsett om det är som törstsläckare under en varm dag, i gott sällskap eller till det goda man har lagt på grillen” Anders Thelenius, VD Jämtlands Bryggeri
Jämtlands Dis lanseras i Systembolagets tillfälliga och lokala sortiment den 9 juni och finns också tillgänglig som styckvis beställningsvara över hela landet.
Produktfakta Jämtlands Dis
Artikelnummer: 31056
Ölstil: Session IPA
Färg: Disig, ljusgul med vitt skum.
Doft: Humlearomatisk med inslag av tropisk frukt, örter och blommor.
Smak: Toner av tropisk frukt och blommighet med en välbalanserad beska.
Malt: Caramalt, Flaked Oats, Low Colour Maris Otter och Wheat malt.
Humle: Citra, Godiva, Krush, Mosaic (+ experimenthumle HBC 1019)
Serveringstemperatur: 8-10 grader
Alkoholhalt: 4,7 %
Volym: 330 ml
Pris: 28.90 kr







