trevliga viner från Spring Wine & Spirits

Om Spring Wine & Spirits.

Spring Wine & Spirits marknadsför och säljer vin och spritdrycker på den svenska marknaden. Ett helägt dotterbolag till Spendrups Bryggeri och arbetar nära tillsammans, framför allt avseende försäljning och distribution.  Spring Wine & Spirits (tidigare Spendrups Vin AB) har importerat vin sedan 1995, då importmonopolet släpptes. Har sedan starten vuxit till att bli en ledande distributör av vin till Sveriges restaurangmarknad och är en av de större leverantörerna till Systembolaget.

Xperhotelsandtable har testa fyra härliga drycker från Spring Wine & Spirits som vi skulle vilja rekommendera till att avnjutas tillsammans till julbordets härliga anrättningar.

Nipozzano

Omdöme: Här kommer ett vin som är ett perfekt vin för hela julbordet. Detta vin har tydliga och fina smaker av mörka körsbär, pomerans och ett fantastiskt inslag av rosmarin. Vinet är bra balanserat men det finns en underton som framför allt kommer fram i eftersmaken som skvallrar om kryddighet. Vi tror att detta vinet med den fina smakbalansen kommer kunna lyfta de flesta rätterna på julbordet. Vinet har en rund sötma som är fantastisk. Vi tror att du kommer hitta din smakkombination helt på egen hand och göra detta vinet till en favorit på julbordet.

IMG_E2599.jpg

Av 10X får Nipozzano 9X av oss på Xperhotelsandtable


Aquarius 

Omdöme: Här bjuds du in till fantastiska smaker. Ett vin med dess fruktighet har klara och tydliga toner av apelsin och nyplockade äpplen i sin smak. Det ligger som en genomgående sötma i vinet och den finner du i eftersmaken som har en viss ton honungsmelon. Vinet är friskt och fräscht och är ett vin som vi tror avnjuts allra bäst till det kallskurna på julbordet som rökt och gravad lax. Prova dig gärna fram men som sagt avnjuts med fördel till den inte allt för mustiga maten på julbordet. Vi provade även vinet till olika ostar och vill framhålla till Er att vinet har fantastiska egenskaper som lyfter hela ostbrickan. Välj mellanlagrade ostar då kommer verkligen vinet visa sitt rätt ”jag”

IMG_E2604.jpg

Av 10X får Aquarius 9X av oss på Xperhotelsandtable


Carodorum Issos

Omdöme: Här kommer ett vin med stora karaktär och många härliga inslag. Vinet är smakrikt och du kommer bjudas på ett kryddigare vin med klara och tydliga toner av plommon och körsbär. I eftersmaken kommer du fina en viss ton av något mörkare choklad i en fin blandning av rostade kaffebönor. Detta vin är ett vin för dig som tycker om ett lite kryddigare vin, lite mustigare och som verkligen uppskattar en stark karaktär på vin. Vi tror att vinet kommer lyfta de tyngre rätterna på julbordet och tror att vinet passar utmärkt till priskorv, köttbullar och till Janssons frestelsen. Vi vill även rekommendera varmt detta vin till ostbricka på julafton. Vinet passar utmärkt till de vällagrade ostarna och ger en fantastisk smakkombination med ost. Detta bör ni prova!

Vinet avnjuts med stor fördel till lite fetare och tyngre mat. Ett riktigt trevligt vin med fina egenskaper och en smakupplevelse för dig som uppskattar riktigt bra vin av bra kvalité. ( lufta gärna lite längre än vanligtvis med fördel)

IMG_E2603.jpg

Av 10X får Carodorum Issos 10X av oss på Xperhotelsandtable

Läs mer om produkterna och fler alternativ på här http://www.springwine.se

Vår testgrupp består av:  5 barn ( ålder -4-11 år ) och vuxna 7 stycken (åldrar 28-65 år) Barnen testar INTE kaffe, energidryck eller alkohol!

 

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.