Så blir årets sommar på Hotel Tylösand!

Hotel Tylösand räknar med en lång och skön sommar med massor av bad, avkoppling, nöjen, god mat och allmänt välbefinnande genom en rad följsamma anpassningar till de utmaningar som Covid 19 för med sig.

– Vi har rustat för en riktigt härlig sommar med ett digert program som ska ge våra gäster mycket spännande att roa sig med under hela sommaren, även om det givetvis får ske på ett sätt som följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer, kommenterar Hotel Tylösands VD Elisabeth Haglund.

Det traditionella After beach-partyt har ersatts med den lite coolare livemusiksatsningen Sommarchill varje dag från tidig eftermiddag med nattsudd ända till kl 02 onsdag-lördag. För underhållningen står bl a ”Chillband” (som stamgästerna känner igen som delar av populära after beach-bandet Duo Jag), trubadurer och DJ:s.

Till sommarchillet förvandlas Solgården därför till en stor och mysig uteservering med bordsservering.

– Alla våra fyra restauranger är öppna: Bettans Bar och Leifs Bar & Grill har öppet både lunch och kväll medan restaurang Tylöhus och Titus Tapas har öppet på kvällarna, fortsätter Elisabeth Haglund, som påpekar att verksamheten har anpassats för att maximera glädje och minimera smittspridning.

– Frukosten är uppdelad på två olika restauranger, avståndet mellan borden i restaurangerna har ökat, i samtliga barer finns möjlighet till bordsbeställning, information om förebyggande åtgärder finns och samtliga besökare på hotellet uppmanas att hålla avstånd till varandra. Även i The Spa har vi satt en begränsning på antalet besökare.

Andra nyheter är att Hotel Tylösands populära pianobar med bl a CM Carlsson har fått utökade öppettider med underhållning alla dagar utom söndagar. Det blir också ett filmprogram för både små och stora.

– Vi har införskaffat några bekväma biofåtöljer som förvandlar konferenslokalen The Beatles till en skön filmsalong. Där visas barnfilm två gånger per dag och en långfilm på kvällen, ler Elisabeth Haglund.

Och apropå barnen så håller Hotel Tylösands barnklubb Tuffers Club de allra minsta på gott humör med aktiviteter, pyssel, minidisco och annat bus. Så även om inte allt är sig likt räknar Hotel Tylösand med en lång, het – och cool – sommar vid den långa sandstranden.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.