Green Burger – en klassiker i nytt format

Från Orkla FoodSolutions kommer nu Lecora Green Burger – en vegetarisk grönsaksburgare gjord på bland annat vitkål, morötter, gröna ärtor och majs. Burgaren har dessutom en spröd panering som ger en oemotståndlig krispighet.

Storleken på 65 gram gör den perfekt för till exempel skolserveringen eller för lunchrestauranger som söker efter ett gott och mättande vegetariskt alternativ. Dessutom är den fri från ägg, laktos och soja, vilket gör att den är enkel att servera till många.

Erbjud den som burgare i hamburgerbröd med goda tillbehör, eller inspireras av något av recepten i vår receptbank.

Snabbfakta om Lecora Green Burger, 65 gram

  • Tillagad i Vadstena, Sverige.
  • Med en bas av vitkål, morötter, majs, ris och gröna ärtor.
  • Fri från soja, ägg och laktos = passar många av dina matgäster.
  • Finns även i större variant (80 gram) samt som nugget.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.