Smaksatt ekologisk gin. Svensktillverkad & hållbar.

Ny svensk gin, ekologisk och hållbar
Cocky Crane vann Systembolagets förfrågan på en smaksatt gin. Ekologisk och klassad som hållbart val.

Fast sortiment, säljstart 1 september
– Systembolaget sökte en torr till halvtorr smakrik gin med tydlig smak av enbär, citrus och/eller valfri smaksättare. Vinnaren heter Cocky Crane Black Currant Gin, en ekologisk, svensktillverkad gin, smaksatt med svartvinbär.

-Det är alltid kul att vinna ett blindtest från Systembolaget, säger Johanna Sandh, produktuvecklare för alla våra fantastiska drycker.
För det är så det går till. Systembolaget bedömer inkommande offertprover utan kännedom om tillverkare. Allt för att låta bästa produkt vinna.

Så här lyder Systembolagets smakbeskrivning: Kryddig smak med inslag av enbär, svarta vinbär, örter och citrus. Används som drinkingrediens. Cocky Crane Black Currant Gin | Systembolaget

Hållbart val enligt Systembolaget
”Våra mest hållbara drycker uppfyller tre kriterier. De är miljöcertifierade och tar socialt ansvar i odling och produktion samt har en förpackning med lägre klimatavtryck än traditionell glasflaska”. Läs mer här

-Vår glasflaska är en s k lättviktsflaska med en vikt på endast 290g, berättar Lise-Lotte Holmberg försäljningschef på Herrljunga Drycker AB.

-Vi har stort fokus på hållbarhet, på flera plan. Vi är ekologiskt certifierade, tillverkar i princip all dryck i Sverige och har idag en rad olika förpackningar såsom glas, PET, aluminium och tetra, avslutar Lise-Lotte.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.