Hemglass och Lakritsfabriken lanserar Sandwich Saltlakrits

Heter det kex eller chex? Lakrits eller lackrits? Ramlösa eller Rammlösa? Det spelar ingen roll. Den som gillar lakrits kommer att älska årets godaste glassnyhet: Sandwich Saltlakrits – med rålakrits från Lakritsfabriken Ramlösa i Helsingborg.

Sverige är ett lika avlångt som lakritsälskande land och nu får vi upptäcka en ny sommarfavorit i glassbilen: Sandwich Saltlakrits. Glassen innehåller gräddglass med rålakrits, saltlakritsrippel och kex med lakritspärlor.

Den nya sandwichglassen är resultatet av ett samarbete mellan Hemglass och Lakritsfabriken – lakritspionjären som lanserade Sveriges första premiumlakrits redan 2011.

– Vi äter nästan två kilo lakrits per person och år vilket gör oss till ett av världens största lakritsland sett till antalet invånare. Men det är skillnad på lakrits och lakrits. Äntligen kan alla lakritsälskare hitta en alldeles egen Sandwichglass med svensk premiumlakrits i, säger Sara Rencrantz, affärsutvecklingschef på Hemglass.

– Jag är så oerhört stolt över möjligheten att göra detta samarbete med Hemglass. Glass från Hemglass är något som ligger inte bara mig personligen varmt om hjärtat, utan är något vi alla förknippar med ljuva barndomsminnen, säger Martin Jörgensen, grundare och VD, Lakritsfabriken.

Sandwich Saltlakrits finns att handla i glassbilen och att beställa på hemglass.se från och med 24 juli.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.