CHILL OUT Cuvée Rosé Pays d’Oc, 2022
Lättare glasflaska 1000 ml
12 % vol.
Xperhotelsandtable rekommenderar drycken med följande ord:
Smak: Mycket trevligt vin som på höjden bjuder på smaken av persika och blodapelsin. Här bjuds du även på en frisk och god ton av vattenmelon. Vinet karaktäriseras av smaken av jordgubbe genomgående.
Passar till: Vi tror att vinet passar utmärkt till grillad fisk och skaldjur. Denna gång väljer vi att avsmaka vinet till en enklare sallad som vi tror kan platsa på midsommarbordet 2023.
Temperatur: Vinet låter vi tempereras till 9 grader. Ett gradantal vi anser passar vinets smakpalett utmärkt för servering.
Sammanfattning: Gott vin som verkligen bjuder på somriga och trevliga smaker. Ett vin som absolut bör finnas med i planering för midsommar. Vacker butelj också som passar midsommardukningen…eller hur?!







