Hållbar nyhet! SAAM Chenin Blanc Cinsault Rosé

SAAM Chenin Blanc Cinsault Rosé 2021
Pris: 109 kr Artikelnummer: 2580

Den 1 mars lanserades ett Fairtrade-certifierat rosévin från Sydafrika på Systembolagets hylla. SAAM Rosé är en blend på druvsorterna chenin blanc och cinsault och är ett så kallat Hållbart Val enligt Systembolagets nya märkning.

För att kvalificera sig till Systembolagets nya märkning Hållbart Val ska vinet uppfylla följande tre kriterier:

-Ha en eller flera godkända miljöcertifieringar gällande odling och produktion

-Arbetsvillkoren för arbetare ska vara granskade och godkända gällande hälsa/säkerhet, skäliga löner, reglerad arbetstid och med rätt att organisera sig fackligt.

-Förpackningen har ett lägre klimatavtryck än en traditionell flaska.

SAAM Chenin Blanc Cinsault Rosé är det andra vinet som lanseras på Systembolaget från kollektivet SAAM Mountain Vineyards i Sydafrika. De har bedrivit etisk vinodling tillsammans sedan 1941 med syftet att skapa bättre viner, bättre anställningsvillkor och med miljön i tydligt fokus. Vinet är buteljerat på lättviktsflaska, vilket är skonsammare för miljön.

SAAM Chenin Blanc Cinsault Rosé är en spännande blend på chenin blanc och cinsault. Druvorna kommer från vingårdar i WO Coastal Region där jordmånen domineras av granit och järn. Mager jord, fin värme och omtanke i vingården ger små och koncentrerade druvor med balanserade syranivåer. Vinet har en frisk och fruktintensiv smak, med toner av röda sommarbär, blodgrapefrukt och örter.


Xperhotelsandtable rekommenderar drycken med följande ord: 

Mycket intressant och gott vin. På höjden bjuder vinet på tydlig ton av både jordgubb och hallon. Det finns en härlig persikosötma genomgående i vinet. Avslutet har en frisk smak av blodgrapefrukt. 

Detta vin väljer vi att temperera till 8 grader. Ett gradantal som vi anser gör att vinet kommer helt till sin rätta med sin smak.

Vi väljer att avsmaka vinet till en enkel sallad som vi tror passar i kombination mycket trevlig med detta vin.

Xperhotelsandtable tilldelar vinet 10X av 10X 

The Wineagency är en av de ledande importörerna av kvalitetsvin i Sverige under ledning av Ann Burgaz, vd och ägare. Vår kunskap om den svenska vinbranschen gör oss till ett erfaret team inom alla områden på varans väg från producent till kund. Företagets säljstyrka samarbetar entusiastiskt och framgångsrikt med de bästa restaurangerna i Sverige och våra produktutvecklare, logistiker och administration ser till att våra viner finns på rätt plats i rätt tid till rätt pris!

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.