Hur kommer ditt julbord se ut i år. Har du tankar på vad du ska bjuda på till nära och kära på julafton. Vi har ett tips som vi tror du uppskattar där vi hittat några riktiga delikatesser av julmat som är så där extra genuin både i smak och i dess framställning. Vi har tittat närmare på produkter från Jojjen, som bland annat också saluför Ernst produkter som vi fått möjligheten att också prova. Hoppas just du hittar intresse för något av dessa förslag som vi har, för dig att placera mitt på ditt julbord. Låt dig inspireras och hoppas det smakar.
ERNST Wiener
”Det känns nästan lite högtidligt att lansera en korv med samma ursprung som jag själv – Österrike! Wienerkorven är tyvärr lite bortglömd och förväxlas ofta med massproducerad varmkorv utan skinn, helt felaktigt! De här korvarna är gjorda för hand och rökta över spån, med det karaktäristiska knäpp-ljudet. Och för all del, om man har bråttom går de såklart att äta i ett korvbröd. Men i så fall förtjänar de i alla fall lite syltad lök ovanpå.”
Xperhotelsandtable rekommenderar produkten:
Denna korv är extremet god. Den har en perfekt köttig och god känsla och har en fin och tydlig rökighet som ger korven en perfekt karaktär. Och de typiska knäpp-ljudet är där. Vi vill verkligen påpeka att korv är tätt och upplev mycket köttigt och genuin. Bra smak och fint hantverk
ERNST Prins
”För mig är prinskorv på julen lika obligatoriskt som både julskinka och sill. Just de här korvarna är lite extra förnäma eftersom de både knutits för hand och rökts över spån. Frågar ni mig så kommer de troligen att ta slut först på årets julbord.”
Xperhotelsandtable rekommenderar produkten:
Detta är utan tvekan Sveriges Bästa prinskorv. Korven är tätt och mycket smakfull. Den har en liten rökt och god smak som är mild och den spricker INTE när man steker den på lågvärme i lite smör. Mycket goda och en priskrov som verkligen bör ta plats på årets julbord för att få den rätta känslan på ditt julbord i år.
ERNST Lättrökt Julkorv
”Många glömmer bort den klassiska julkorven – men inte jag! Det här är en klassiskt tillverkad korv som rökts över spån och tillverkats av svenska råvaror. Sjud den några minuter och servera sedan med stark senap. Att skapa en lite godare jul behöver inte vara svårare än så.”
Xperhotelsandtable rekommenderar produkten:
Här är en korv som vi verkligen tycker fått precis den där rätt julkänslan som man förväntar sig av en gamladax jul. Kul också att det finns en genuin julkorv med de klassiska julkorvsmaken att tillgå på marknaden. Denna korv bör ni ställa mitt på julbordet och stoltsera med. Den är tätt god och är verkligen juligt!
Xperhotelsandtable rekommenderar produkten:
Mycket trevlig och god kyckling som ger perfekta tuna skivor. Smaken är hög av kyckling i en fin blandingen med julsmaken. Detta är ett något lättare alternativ för dig som kanske vill ha ett alternativ till den traditionella skinkan. Vi kan tipsa om att skiva dessa skivor mycket tunt och lägga på en hårdsmörgås och njuta med lite senap på toppen
Prova gärna att gratinera kycklingen med en grovkorning senpa och lite apelsinsaft och honung, De gjorde vi och det blev jättegott och välsmakande
Xperhotelsandtable rekommenderar produkten:
Alla julbordet ska ha denna lammfiol. Mycket trevligt inslag på julbordet. Denna lammfiol är en av de bättre på marknaden och har mycket fin kvalitet. Den rökta smaken är perfekt balanserad och köttet är mört och gott. Prova denna till julbordt, du kommer inte bli besviken
Xperhotelsandtable rekommenderar produkten:
Riktiga Iserband är något som vi verkligen rekommenderar dig att prova över jul. Detta är perfekt att njuta på annandag jul tillsammans med dillstuvad potatis och rödbetor. Mums. Dessa isterband har fin sälta och perfekt kornighet. Konsistens är känslan väl avväg och gjort till perfektion för en bra upplevelse.
Xperhotelsandtable rekommenderar produkten:
Utmärkt saftiga och goda revbensspjäll som man värmer lätt i ungen i 20 minuter och får en otrolig fin smak. Här bjuder spjällen på tydlig och julig smak där kryddnejlika dominerar smaken. Riktigt goda spjäll som förtjänar en plats på julbordet.
Jojjen har producerat kött, charkvaror och delikatesser i över 100 år. Från vår anrika fabrik i Västervik levererar vi produkter över hela landet – alltid med samma noggrannhet gällande hantverk, råvaror och smaksättning.
Vår produktion kännetecknas fortfarande av handgjord tillverkning med naturliga råvaror. Många av våra klassiska varor har tillverkats på samma sätt sedan vi grundades – bland annat Westervikskorven, Isterbanden och Spickekorven. Nya produkter ägnas samma omsorg för att bli så bra som möjligt, såväl gällande smakupplevelse som trygghet i produktionen.







